24 Temmuz 2010 Cumartesi

Araf (Purgatory) Ring

Araf Ring

"Araf is the Muslim sheol or borderland between heaven and hell for those who are, from incapacity, neither morally bad nor morally good.

Araf is also a partition. Between hell and paradise there is a high wall, an a'raf. On this partition stand men who have escaped from hell but who are not (yet) permitted to enter paradise. They yearn to enter paradise, but their sins and virtues are evenly balanced.
" [Wikipedia]

Araf Yüzük

Ölümden sonraki ahiret kavramlarından birisi olan araf, kelime anlamı ile cennet ve cehennem arasındaki tepenin adıdır. Bu yüzükte anlatılmak istenen , insanların başlangıcı olan doğumlarından ölüm gerçeğiyle yüzleşmesi ile araf tepesine gelene kadar çekilen zorluklar vurgulanmaktadır. Yüzüğün alt tarafında bulunan cenin ve rahim formundaki kasa, varlığı ve doğumu simgelemektedir. Kasanın üzerindeki hamile kadın ve onun karnını tutan adam yaşamın devamlılığını ve ölümle yaşam arasındaki ince çizgiyi vurgulamaktadır. Kasanın üzerindeki çanak arafı ve içerideki Ametist taş cenneti simgelemektedir. Çanağın dış yüzeyi olan cehennem ve ondan kurtulmaya çalışan insanlar bu emellerine ulaştıklarında günahlarından kurtularak cehennemin kara karamsar renginden cennetin altın rengine kavuşurlar ve cennetin meyvası olan ametistte yolculuklarına devam ederler.

Hiç yorum yok: